Allerjiye İyi Gelen Bitkiler

adminİyi Gelen Bitki0 Yorum7 Ocak 2016

images (8)Normalde vücudu koruyan bağışıklık Sistemi , bazı insanlarda zararlı olmayan birtakım maddelere Karşı da aşırı yanıt verir . ” aşırı duyarlılık “ya da” alerji ” adi verilir Bu reaksiyonlara . Alerjik reaksiyona Yol açan antijene de ” alerjen ” denir . Alerjik reaksiyonlar tek tip değildir , birçok yolla ortaya çıkarlar , vücudun değişik bölümlerinde meydana gelebilirler ve çeşitli şiddette olabilirler .

 

Alerjik reaksiyonlara neden olan maddelere ” alerjen ” denir . Bu maddeler Solunum yolu ile alınabildiği hazırsındır , ciltten temas ya da yiyecek şeklinde ağızdan da alınabilir . Bu maddeler alerjik reaksiyon gelişebilmesi Click vücuda daha önceden girmiş olmaları gerekir . Yani vücudun bağışıklık sisteminin met maddeyle daha bir kez karşılaşması ve bunlara duyarlı hale gelmesi gerekir . Daha sonraki karşılaşmalarda cok hızlı BİR şekilde reaksiyonlar gelişir . Reaksiyon gelişiminden de vücuttaki mast hücrelerinin alerjenler aracılığı ile parçalanması ve içinden ” histamin ” denilen maddenin çıkması sorumludur . Aşağıda özellikle Solunum yolu ile alınan ve en sik karşılaşılan alerjenler verilmiştir .

Toz akarı.Alerji belirtileri kaşıntı , da astım , alerjik rinit ( Saman nezlesi ) belirtileri , hapşırma , Burun akıntısı , Burun ve genizde kaşıntı , Burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı olarak görülebilir ya kurdeşen . Kişi , Eğri bazı maddelerle temasından dolayı alerji oluyorsa , o maddenin uzaklaştırılması ile sorun çözümlenmiş Olur .

Immün ( bağışıklık ) sistem, Yabancı maddelerle karşılaştığında onları tanımayı ve belleğine almayı öğrenir . Ardından Yabancı maddelere ( antijenlere ) Karşı antikorlar üreterek yanıtını hazırlar . Organizmada ne Zaman aynı antijenlerin görülse hatırlama özelliği nedeniyle daha önceden hazırlanmış yanıt başlar . Bu nedenle örneğin , Saman nezlesi olan BİR kişi polenlerle karşılaşınca immun sistemdeki met özellik sebebiyle hemen reaksiyon gösterir .

 

Bu makale için faydalanılan kaynaklar:

Kitaplar.:Green pharmacy book (türkçe adı Yeşil Eczane). Nusret Efendinin Miladi 1794 de kaleme aldığı “Ma Habar Risalesi”, İbn-i Sina nın “et-Tezkere”, İbn-i Kayyum “Edviyye”, Zürkani “Şerhul Muvatta”, Osman Hayri Efendi “Kenzül Sihhat-i El-Ebdaniye, Hüseyin Eşref el Rzavi “Nusret Efendi Risalesinden Derleme”, Arif Pamuk “Şifalı Bitkiler ansiklopedisi, Y Stoyanov ” Şifalı Bitkiler”, Orman BakanlığıOrman Dregisi ” Sayı:8-10 Yıl 1992″

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Allerjiye İyi Gelen Bitkiler Hakkında Yorum Yaz


Ziyaretçiler

Şu an online: 1
Bu gün: 69
Bu hafta: 81
Tümü: 14575