Gaz Ve Şişkinliğe İyi Gelen Bitkiler

adminİyi Gelen Bitki0 Yorum10 Ocak 2016

images (8)Gaz ve Şişkinlik için faydalı bitkilerden bahsetmeden önce, herhalde en önemlisi bu rahatsızlığa sebep olan durumlardan uzak durmak en faydalısıdır. Sünnete Uygun bir yaşam en önemli tedavidir.
Örneğin; Ağır yemeklerden uzak durmak, şekeri ve tuzu kararında tüketmek sizi gaz oluşumuna karşı koruyacaktır size bir kaç tavsiyemiz olabilir. 

Nane Çayı:

Nane çayı hazırlamak için 1 çay kaşığı kuru nane yapraklarını 1 bardak soğuk suya koyup bir çay kaşığı da Sumak ekleyip kaymaya başlayınca ocaktan indirip3 dakika dakika demlenmesinden sonra içebilirsiniz.
Önemli Not: Reflüsü olanlara mide asidinin yemek borusuna çıkışını kolaylaştırdığı için nane çayı içmeleri tavsiye edilmez.

Melisa (oğulotu) Çayı: Rahatlatıcı etkisiyle uykusuzluk, anksiyete, sindirim rahatsızlıkları ve iştah arttırıcı olarak kullanılan melisa çayı mide kramplarını hafifletir ve gazın atılmasını hızlandırır.

1 tatlı kaşığı melisa yaprağını 1 bardak soğuk suya atıp kaynamaya başlayınca ocaktan indirip 3 dakika demleyin ve süzdükten sonra için.
Önemli NOT: Antidepresan gibi yatıştırıcı ilaç kullananların melisa çayı içmesi ilacın etkisini tehlikeli boyutlarda arttırabileceğinden tavsiye edilmemektedir.

Rezene Çayı: Rezene tohumu gaz oluşumunu engeller ve gaz geçişini kolaylaştırır. Rezene tohumu çayını tek başına ya da etkisini arttırmak için anason tohumu ve dereotuyla karıştırarak hazırlayabilirsiniz.images (5)

Önemli NOT: Rezene, epilepsisi olan kişilere tavsiye edilmez. Nadir durumlarda alerjik reaksiyona neden olabilir.
Arada bir gaz sorunu yaşıyorsanız yukarıdaki bitki çayları ile gazın oluşumunu azaltabilir ve hızlı atılmasını sağlayabilirsiniz.

Ancak yediğiniz öğünün hafif ya da ağır olması fark etmeksizin gaz ve şişkinlik problemi yaşıyorsanız bu sindirim sistemini etkileyen başka bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.
Mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Gaz Ve Şişkinliğe İyi Gelen Bitkiler Hakkında Yorum Yaz


Ziyaretçiler

Şu an online: 1
Bu gün: 69
Bu hafta: 81
Tümü: 14575