Kabızlığa İyi Gelen Bitkiler

adminİyi Gelen Bitki0 Yorum12 Ocak 2016

7-şifalı-bitkiKabızlıkta taze meyveler, sebzeler ve kepekli ekmek yemek bağırsak fonksiyonlarına yardımcı olur. Nişastalı ve yağlı gıdalar kabızlığın giderilmesine yardımcı olamaz. Mineraller ve yağlar müshil görevi yapmazlar. Sadece dışkıyı yağlayarak çıkmasına yardımcı olurlar.

Çavdar ekmeği. Sebze çorbası, Erik reçeli, ılık bal şerbeti, üzüm, kayısı, elma, ıspanak ve salata kabızlık için faydalıdır.

Pırasa, bamya, mercimek, kepek ve kepekli gıdalar, yulaf, keten tohumu, mürdüm eriği, posalı meyve, zeytinyağı ve bol sıcak su faydalıdır.

NE YEMEK LAZIM

Az yağlı yemekler ve kuru baklagiller yemek lazım.

Lavanta çiçeği çayı, ebegümeci çayı, Hind yağı ile portakal suyu karıştırılır, keten tohumu ezilir, limonataya karbonat konur ve bunlardan biri aç karına içilir.

Sıcak suda bal eritilip ılık olarak içilebilir. Elma (kabuğuyla) kur erik,  kereviz, portakal reçeli, yaş üzüm, kayısı, karadut, kiraz, pancar, kavun, portakal ve ayva faydalıdır.

 Ahududu kabızlığı giderir.

Akdiken kabızlığa iyi gelir. Meyvelerinden yapılan şurup müshil etkisi gösterir.

Akdiken kabuğu kabızlıkta kullanılır. Kurutulmuş ve öğütülmüş kabuklarından 50 gr. alınır yarım litre suda kaynatılır ve balla günde bir iki bardak içilir. Meyvesi toz haline getirilir. Bundan günde 2-4 gram kadar su içinde eritilir. Ve içilir. Günde 1-2 bardak veya fincan içilebilir.

Badem yağı çocuklardaki kabızlık tedavilerinde kullanılır. Müshil etkisi gösterir. Bal veya pekmezle karıştırılan badem yağı yedirilir. Badem yağı: kabızlığı giderici, mikropları öldürüçü, yumuşatıcı ve derj çatlamasını önleyici olarak kullanılır. Yanıklara dü sürülür.

Ebegümeci çayı : Ebegümeci kabızlığı giderir. Çiçekleri, yaprakları veya kökü kaynatılıp içilir. Günde 3-4 çay bardağı içilebilir. Çiçek veya yaprağından günlük 4-5 gram tüketilir.

ELMA

Öğle yemeğinden önce yenen bir elma, bağırsakta bakterilerin çoğalıp azalmasını ayarlamada rol oynar ve bu sayede kabızlığı önler. Elma bağırsak sistemindeki bozukluklara faydalıdır. Lifli olduğu için bağırsakları temizler. Elma yemeklerden önce yenirse kabızlığı giderir. Elma mide bağırsak hastalıkları için iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır.

KURU ERİK

Kuru eriğin de kabızlık giderici etkisi vardır. Erik akşamdan ıslatılan erikler sabah aç karına yenirse faydalı olur. Hafif müsil etkisi vardır.

Eriğin kabızlığı giderici etkisi vardır. Erik ve kayısı suda ezilir ve yenir. Erik ve kayısı kompostosu içilmelidir.

Frenk üzümü kabızlık için kullanılır. Yapraklarından ve meyvelerinden çay demlenir..

Gelibor kabızlığı önleyici etki gösterir.

Müshil etkisi gösterir. İdrar artırıcı etki gösteri. Meyveleri sıcak suda demlenir. Bu çaydan günde 2-3 bardak içilir. Meyveleri sıkılarak usaresi çıkarılır. Turşusu yapılır. 1 bardak sıcak suya öğütülmüş kabuğu veya çiçeklerinden 1 tatlı kaşığı konur ve demlenir.

Hind yağı kabızlığı giderir. Müshil olarak kullanılır. Hind yağı müshil etkisi olan bir yağdır. İnce saçlar için kullanılır.

Hodan müshil etkisi gösterir. Isırgan otu müsilaj etkisi vardır. Ispanak kabızlığı giderir. Ihlamur kabızlığa faydalıdır. İğde kabızlığa iyi gelir.

Taze incir kabızlığı giderir.

Müshil etkisi gösterir. 1 bardak suya 2 kuru incir katılır kaynatılır ve suyu içilir. Kabak kabızlığı giderici etkisi vardır.

Keten tohumu yağı kabızlığa karşı kullanılır.

Keten tohumu lif (posa) kaynağıdır, kronik kabızlığı önler. Müsilaj etkisi vardır. Bitki kökenli öströjen (fitoöstrojenler) içerir. Keten tohumu yağı omega-3 yağ asidi içerir.

Nergis müshil etkisi gösterir. Kabızlık için kullanılır. Patlıcan kabızlığı giderici etki gösterir.

Pırasa kabızlığa faydalıdır.

Salep müsilaj etkisi vardır. Kabızlığı giderir. Saparna kabızlığı giderici etki gösterir. Sarımsak kabızlığı giderici etkisi vardır.

 

Yulaf kabızlığı önler. Müshil etkisi vardır. Dışkılamanın normalleşmesini sağlar. Zeytin ve zeytinyağı kabızlık için kullanılır. Sabahları birkaç 1 çorba kaşığı içilirse müshil etkisi gösterir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kabızlığa İyi Gelen Bitkiler Hakkında Yorum Yaz


Ziyaretçiler

Şu an online: 1
Bu gün: 69
Bu hafta: 81
Tümü: 14575